index
tutoriale
> kalibracja pitcha w technics sl 1200 / 1210 mk2
> ustawienie hamulca w technics sl 1200 / 1210 mk2
> wymiana kabli sygnałowych w technics sl 1200 / 1210 mk2
> ustawienie ramienia w technics sl 1200 / 1210 mk2
> ustawienie anti-skate w technics sl 1200 / 1210 mk2
> instrukcje obsługi oraz serwisowe technics sl 1200 / 1210 mk2 mk5 m5g


Witam !
Chcę Ci pokazać, w jaki sposób wymienić kable sygnałowe w gramofonie Technics SL 1200 i 1210 MK2. Na wstępie powiem, że tutorial został napisany na podstawie informacji zebranych w sieci oraz własnych doświadczeń. Zanim zaczniesz cokolwiek robić:
  1. Zawsze kiedy zdejmujesz talerz lub robisz cokolwiek przy gramofonie odłącz zasilanie !!! Jeśli tego nie zrobisz możesz uszkodzić napęd i zacząć pluć sobie w brodę..
  2. Mała prawna notka.. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za to co robisz ze swoimi gramofonami, robisz to na własne ryzyko i jeśli coś zepsujesz nie obwiniaj mnie za to.

Po pierwsze..

Kable sygnałowe służą do przekazywania dzwięku z igły na końcu ramienia do źródła dźwięku, którym zazwyczaj jest mikser lub przedzwzmacniacz. Oczywiście pomyślisz, musze kupić super kable żeby nie tracić na jakości! Może i jest to prwada, jednak ja użyłem kabli jakiejś polskiej firmy. Kupiłem gotowy kabel 3 metry wraz z końcówkami RCA (chinch) z dwóch stron i przeciąłem go na pół, całość jakieś 40 złotych. Dzięki temu nie miałem zabawy z lutowaniem końcówek i zaoszczędziłem troche czasu :) Pamiętaj o tym aby nie kupić za grubych kabli, ponieważ potem będzie problem ze złożeniem całości. Kup kabl niewiele grubszy od tego, który jest oryginalnie zamontowany. Przejdzmy do rzeczy.

Wymiana kabli sygnałowych w gramofonie Technics SL 1200 1210 MK2

Rzeczy które będą potrzebne:

Do dzieła!
  1. Odłącz gramofon od prądu, miksera, wzmacniacza, czegokolwiek_tam_masz.
  2. Zabezpiecz ramie, zdejmij ciężarek, przystawkę na płyty 7 calowe, slipmate, system. Jeśli masz zamiar wyjąć pitch, co prawdopodobnie będziesz musiał zrobić, zdejmij ten suwak od pitcha, złap go w dwa palce i delikatnie ciągnij do góry aż się zsunie, nie ma tam żadnych zapadek, zacisków więc po prostu musisz go ściągnąć.
  3. Teraz pozbędziemy się talerza, najłatwiej zdejmuje się go w momencie kiedy w trakcie pracy gramofonu nacisnęliśmy przycisk start/stop wtedy magnes nie trzyma aż tak mocno, przejdźmy jednak do konkretów. Włóż palce wskazujące do otworów w talerzu, podeprzyj kciuki o obudowę gramofonu i delikatnie lecz stanowczo prostuj kciuki jednocześnie podnosząc dłonie, staraj się to robić, najbardziej pionowo jak to możliwe, aby nie wygiąć sobie bolca na który nabijasz placki. Ewentualnie możesz porośić znajomego aby uchwytem śrubokręta LEKKO dociskał bolec, Ty w tym czasie wyciągnij talerz. Odłóż talerz w bezpiecznie miejsce.

  4. Odwróć gramofon i połóż na poduszce, odkręć nóżki, złap za śrubokręt i wykręć wszystkie śrubki, są trzy rodzaje śrubek więc zapamiętaj skąd jaką wykręciłeś.
  5. Jak wykręcisz złap za gumową obudowę i ją zdejmij, proponuję zacząć od tej strony z ramieniem, aby nie wywierać nacisku na ramie w trakcie zdejmowania, odłóż na bok gumowy spód. Ogólnie to powinno wyglądać jakoś tak:

  6. Teraz przełóż kable przez gumowy spód i odłóż go bok. Część, która Cię interesuje to okolice kabla sygnałowego pokazane poniżej.

  7. Odkręć ten czarny plastik, trzymają go 2 śruby widoczne od góry, odkładamy je na bok (nie pomyl z tymi od gumowej obudowy). Po prawej i lewej stronie widać takie zapadki, musisz wziąć czarny śrubokręt i wciskając jedną z nich zdjąć górną część, z tym jest trochę zachodu, więc bądź cierpliwi i próbuj aż się uda. Staraj się nie używać zbyt dużo siły, aby nie połamać niczego.
  8. Następnie odkręć metalową, srebrną osłonkę, którą trzymają 2 śrubki. Zdejmij ją i odłóż na bok. Teraz już widzisz miejsce, w którym wlutowane są kable. Weź obcinaczki i odetnij białą opaskę zaciskową, wyjmij ją i wyrzuć. Oryginalnie kabelki od ramienia naklejone są na te sygnałowe takim jakby czarnym plastrem, odklej go delikatnie i przesuń na bok tak, aby nie przeszkadzał.
  9. Rozgrzej lutownice, pamiętać, aby uważać na kable od ramienia, te cztery takie cieniutkie. Przy użyciu lutownicy i odsysacza do cyny zdejmij oryginalne luty. Odlutuj cały kabel sygnałowy i odłóż go na bok. Płytka po odlutowaniu i usunięciu zbędnej cyny powinna wyglądać jakoś tak.

  10. Przygotuj teraz kable na wymianę, końcówki (żyłki) skręć ze sobą i ocynuj używając kalafonii, aby się nie utleniły. Cyny daj naprawdę niewiele, po prostu tak żeby było. Długość zostaw od 5 do 10 milimetrów, i tak będziesz pewnie je skracać. Zanim przystąpisz do lutowania pamiętaj, aby przełożyć kabel przez tą metalową osłonkę, żeby później się nie okazało, że Twoje końcówki są za grube i nie chcą przejść. Przed lutowaniem przyłóż kabel w odpowiednie miejsce i zabezpiecz go opaską, niestety nie miałem żadnej pod ręką, więc użyłem do tego celu sztywnego drucika, który mocno skręciłem, aby przytwierdzić kabel do płytki.
  11. Teraz zabierz się za lutowanie, pamiętaj, aby nie dotykać płytki lutownicą dłużej niż kilka sekund, ponieważ możesz przegrzać płytkę i uszkodzić na niej ścieżki w wyniku, czego nic już nie usłyszysz. Jeśli nie uda Ci się w ciągu około 30 sekund przylutować kabelków to zrób sobie minutę przerwy i daj jej wystygnąć ;) Nie jestem specjalistą w lutowaniu, ale u mnie wygląda to tak. Zwróć uwage na to jak zabezpieczyłem kabel, to dobre rozwiązanie, ponieważ zmniejszasz ryzyko wyrwania kabla z płytki.

  12. W tej chwili warto sprawdzić czy wszystko się udało. Odwróć gramofon, połóż go na poduszce, podłącz kable do źródła dźwięku, podłącz uziemienie, załóż talerz, slipmatę, zamontuj system i ciężarek, podłącz prąd połóż ulubioną płytę i sprawdź, co słychać. Jeśli usłyszysz dwa kanały to podskocz z radości i poczuj się dumny, wykonałeś dobrą robotę! Teraz odłącz gramofon od prądu i zdejmij wszystko, co przed chwilą nałożyłeś/podłączyłeś.
  13. Załóż metalową osłonkę i uzbrój się w cierpliwość. Musisz teraz założyć ten plastikowy element, który już wcześniej sprawił Ci tyle problemu.. Do dzieła ! Spróbuj najpierw delikatnie spasować element w dłoniach. Górny element ma z tyłu taką ściankę płaską, jej tył musi być ustawiony do wewnątrz gramofonu, natomiast kable muszą wychodzić do zewnątrz gramofonu. Ten element plastikowy, który widać na zdjęciu musi wejść w pierwszą dziurę patrząc od prawej, która znajduje się w tym metalowym elemencie.

  14. Po tym jak w końcu uda Ci się założyć plastikową osłonkę, przykręć ją śrubkami. Całość powinna wyglądać jak jak poniżej.

  15. Złóż gramofon do kupy i możesz cieszyć się nieprzerwanym i niezakłóconym dźwiękiem ze swojego technicsa.
    Powodzenia!

Sprawdź również inne moje tutoriale:
kalibracja pitcha w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie hamulca w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie ramienia w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie anti-skate w technics sl 1200/1210 mk2

> instrukcje obsługi oraz serwisowe technics sl 1200 / 1210 mk2 mk5 m5g

W razie problemów i pytań pisz na gg: 650830